FUE Tekniği Nedir?

Fue (Foliküler Ünite Ekstraksiyonu) 2004 yılından bu yana kullanılan bir saç ekim metodudur.

FUE yöntemi en son geliştirilmiş olan tekniktir. FUE’nin FUT tekniğinden farkı insizyon yani kesi yapılmadan saç köklerinin donör alanından homojen ve tek tek alınmasıdır. Hastanın donör alanı belirlendikten sonra özel uçlu mikro motor aracılığı ile lokal anestezi altında veya tercihe göre sedasyon ile hasta uyutulup saç kökleri alınır. Genellikle donör alanı olarak kullanılan ense bölgesinin yetersiz olduğu durumlarda çene altı (sakal)ve/veya göğüs bölgesi ile kök sayısı takviyesi sağlanır.

FUE Tekniği İle Nasıl Ekim Yapılır?

Alınan saç kökleri steril cam kaseler içerisindeki uygun solüsyonda ve uygun oda sıcaklığında muhafaza edilmelidir. Alım işlemi tamamlandıktan sonra hastanın ön hat çizgisi ve kök dağılımı belirlenir. Belirlenen dağılım doğrultusunda uygun sıklık ve yöne göre hastaya kanal açma işlemi uygulanır.

En son olarak açılan kanallara uygun ortamda bekletilen saç kökleri transfer edilir.  Tüm bu işlemler totalde 6 – 8 saat sürer. İşlemler arasında hastaya yemek ve ihtiyaç molası verilir, hastanın konforu sağlanır.

FUE Uygulamasından Sonra Ne Zaman Normale Dönülmektedir?

İşlemden sonra verilen talimatlara uyulduğu sürece hastanın kafasında şişlik, ağrı ya da kanama gibi komplikasyonlar olmaz. İşlem sonrasında reçete edilen ilaçların düzenli olarak kullanılması ve tavsiye edilen talimatlara dikkat edilmesi gerekir. Bu süre maksimum bir haftadır, hasta 2– 3 gün içerisinde normal hayatına geri dönebilir. Hastanın saçlarının tamamının çıkması 6 ile 12 ay arasında sürmektedir.

WhatsApp