Obezite Cerrahisi

Obezite cerrahisi ile obeziteye yenin! Kilo sadece fiziksel sorunlara sebep olmaz. Obeziteye bağlı yandaş hastalıklardan dünya genelinde pek çok kişi hayatını kaybediyor. Obezite kaderiniz değil, obeziteye bizim ile dur deyin!

Mide Balonu

Mide Balonu obezite sınırında olan fakat obezite cerrahisi olmadan kilo vermek isteyen pek çok kişinin tercih ettiği zayıflamaya yardımcı bir yöntemdir.

Mide Balonu; midenin içerisine, ağız yoluyla silikon bir balon yerleştirilip mide hacminin daraltılması işlemidir. Mide balonu sayesinde, mideye girebilecek yemek miktarı azalacağından ötürü çok daha kolay bir biçimde ideal kiloya ulaşılabilir.

Tüp Mide Ameliyatı Nedir?

Mide kapasitesinin dikey eksende %75-80 oranında küçülterek, ameliyat sonrası dönemde çok az gıda tüketimine karşın doymayı sağlaması ve acıkma hissine neden olan Ghrelin hormonunun düzeylerini ameliyat ile yaklaşık %85-90 oranında azaltmasıyla dengeli ve tatminkar bir şekilde kilo verilmesini sağlamaktadır. Midenin ameliyat sonrasında adeta bir tüp görünümüne bürünmesiyle tüp mide ameliyatı olarak anılmaktadır. Ameliyat sonrası ömür boyu vitamin ve mineral kullanma zorunluluğu olmaması, endoskopi şansının kaybedilmemesi, ideal kiloya inme şansının son derece yüksek olması nedeniyle rağbet görmektedir.

Öncesi ve Sonrası

Obezite Cerrahisi 1 – TR

Obezite Cerrahisi İçin En Çok Sorulan Sorular

Eğer Vücut Kitle İndeksiniz(VKİ), 35 in üzerinde ve hipertansiyon, koroner kalp hastalığı, tip 2 şeker hastalığı, insülin direnci, osteoartrit (romatizma), uyku apne sendromu, karaciğer yağlanması vb… gibi hastalıklardan en az bir veya iki tanesine sahipseniz veya Vücut Kitle İndeksiniz(VKİ) direkt olarak 40 ın üzerinde ise , yaşınız 18 ile 65 aralığında ve genel anestezi almanıza engel bir durum yoksa bu operasyon için uygunsunuz demektir.
Operasyon için bize başvurduğunuz süre zarfında doktorumuz ile bir görüşme organize edilir. Daha sonra laboratuvar aşamasına geçilir ve gerekli kan testleri yapılır. Ardından karın ultrasonu , akciğer filmi , ekg tetkikleri yapıldıktan sonra sırayla dahiliye, kardiyoloji, göğüs hastalıkları doktorlarımızın tarafından ayrıntılı muayeneniz gerçekleştirilir. En son endoskopiniz yapılarak Op.Dr. Cem Arslan eşliğinde genel bir değerlendirmeye alınırsınız.
Tüm tetkik ve muayenelerinizin randevuları ekibimiz tarafından organize edilmekte ve belirlendiği üzere sabah saatlerinde başlanıp tahmini 3 saat süren bir birlikteliğimiz ile sonuçlanmaktadır.
Kan, tetkik ve endoskopimiz için en az 6- 8 saatlik bir açlık gerekmektedir.
Hasta ideal kilosuna ulaştıktan sonra kilo verme işlemi yavaşlar ve durur.
Operasyon bittikten sonra özel olarak belirlenen diyete uyma durumunuza bağlı olarak ilk 3 ay içerisinde ortalama olarak mevcut kilonuzun %10 ile %20 sini vermeye başlarsınız. Bunu takip eden aylar devamında ise sonraki 6 ayda %30 ila %35 ini ve ilk bir yıl içerisinde ise %40 ını vermiş olursunuz.
Gerekli yapılacak kontrollerimizden sonra her hangi bir problem görülmez ise 1 hafta sonra işe dönülebilir.
Yüksek riskli hastalar dışında kalan hasta grubunda yoğun bakımda takip gerekmez.
Çok eski yıllara dönük geçirdiğiniz operasyonları dahi doktorumuzla paylaşmalısınız bu hekimimizin sizin hakkınızda tüm bilgiye sahip olması operasyon sürecinde yardımcı bilgi niteliğindedir fakat geçmişte olunan ameliyatlar(apandist, sezeryan , kapalı operasyonlar,karın bölgesi dışında kalan ameliyatlar vb…) engel teşkil etmemektedir.
Kesinlikle evet. Hastaneden çıkış yapıp ev istirahatine geçtiğiniz aşamada rutin kontrolleriniz yapılabilmesi için ameliyat sonrası süreçte; Doktorumuz , diyetisyenimiz, koordinatörümüz ve sekreterimiz sizinle iletişim halinde olacaklardır.

WhatsApp