Mide Balonu

Kilo vermeye yardımcı en basit yöntem mide balon uygulamasıdır. Bu yöntemde endoskop yardımıyla, mide içinde sıvı veya hava doldurulan bir balon hafif anesteziyle yerleştirilir. Bu işlem 15-20 dakika sürer. Böylece midenin gıda alma kapasitesi düşürülür ve çabuk doyma sağlanır. Bu yöntemle hastalar birkaç ayda 7-8 kilo verebilirler. Ancak bu balon vücutta 6 ay, en fazla 1 yıl kalabilir ve yine endoskopik yolla 5-6 dakika içinde çıkartılır. Basit uygulanması ve vücutta kalıcı bir değişiklik olmaması yöntemin avantajı olmakta birlikte, balon çıkartıldıktan sonra hasta yaşam şeklini değiştirmez ve diyetine devam etmezse verilen kilolar geri alınabilir. Ancak 6 ay-1 yıllık kullanım süresi içinde kişiler nasıl yemek yemeleri gerektiği konusunda deneyerek eğitim almış olurlar.

Kimlere Balon Uygulanabilir?

İntragastrik balon 10-30 kilo aralığında kilo vermesi gereken kişiler için tasarlanmıştır. Vücut kitle endeksi 27 veya daha fazla olmalıdır.

Aynı zamanda zayıflama ameliyatlarının diğer formları için uygun olmayan insanlarda da balon kullanımına uygundur. Gastrik balon, ameliyata gerek duymadan kilo vermenize yardımcı olur ve bu sayede aşırı kilolu hastalarda ameliyat sırasında oluşabilecek riskleri azaltır.

İntragastrik Balon Nasıl Çalışır?

Hangi gastrik balon takılı olursa olsun, aynı şekilde çalışır. İlk olarak, mide boşluğuna yerleştirilirler, bu yüzden yemek için daha az yer kalır. Aslında mide boyutu kilonuza, cinsiyetinize ve genetiğinize bağlı olarak kişiden kişiye değişiklik gösterir. Ortalama mide boşluğu yaklaşık olarak 1.5 litredir ve bu yüzden ortalama bir balon (650 mL) midenin hacmini %50’den daha aza indirir.

Aslında balonun asıl amacı mideye giden yiyecek ve içeceklerin akışını yavaşlatmaktır. Bu durum sizin daha hızlı bir şekilde tok hissetmenizi sağlayacak ve yemeniz gereken miktarı önemli ölçüde azaltacaktır.

WhatsApp