Rinoplasti (Burun Estetiği)

Burun estetiği kişilerin görsel ve sağlık amacıyla başvurdukları bir işlemdir. Tıp alanında ki ismi ise Rinoplastidir.  Rinoplasti de doğuştan ya da alınan bir darbe sonucu burun kemiğinde meydana gelen kaymaların daha düzeltilerek daha estetik bir hale getirilmesi amaçlanır. Burnun kemerli ya da uzun olması, burun ucunun düşüklüğü, burun deliklerinin büyük olması ve asimetrik olmaması gibi sorunlarla burun estetiği yaptırma kararı alınabilir.

Burun Estetiği Hangi Yaşlarda Yapılabilir?

Burun estetiği yaptırmak yaştan ziyada kemiklerin oluşumuna bağlıdır. Bir kişinin kas ve kemik yapısının oturmadan burun estetiği yapmak uyugun değildir. Genellikle kişilerin kemik yapısı 18-20 yaşları arasında gelişimini tamamlar.

Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Burun estetiği cerrahi açıdan açık ve kapalı olmak üzere iki şekilde yapılabilir.

Açık Rinoplasti:  Kıkırdak ve kemikler üzerinde uygulanan işlemler kapalı rinoplasti ile hemen hemen aynıdır. Açık rinoplasti de farklı olarak burun delikleri arasında küçük bir kesik açılarak cerrahi görüş açısı artırılır. Özellikle ileri derecede deformite yaşayan ve daha önce sekonder cerrahi olarak adlandırılan estetik operasyon geçişmiş kişilerde bu yöntem tercih edilir.  Avantajı geniş görüş açısı, dezavantajı ise iyileşme sürecinin uzun olmasıdır.

Kapalı Rinoplasti: Bu yöntemde kesiler burun deliğinin içinden yapılır. Kemikler üzerinde uygulanan işlem açık rinoplasti ile aynı olmasına karşın görüş açısı oldukça azdır. Ancak dikiş izinin burun içinde olması ve iyileşme sürecinin kısmen de olsa daha hızlı olmasından dolayı tercih edilebilir.

WhatsApp