Meme Asimetrisi Düzeltmesi

Kadınların %85 inde memelerin boyutları birbirinden farklıdır. Çoğu kadın bu asimetrinin farkında değildir. Bazı bayanlarda ise bu fark o kadar barizdir ki  fark edilmemesi imkânsızdır. 

Meme asimetrisinin başka bir nedeni “Poland Sendromu” dur. Poland sendromunda, tek taraflı olarak, göğüs, pektoral kas, meme başı ve areola hiç gelişmemiş olabilir, veya gelişiminin bir aşamasında duraklamıştır.  Bu sebeple göğüste şekil bozukluğu veya yetersiz gelişim olarak meme asimetrisi nedenlerindendir.

Göğüsteki Aşırı Büyümenin Sebepleri Nelerdir?

  • Gebelik sonrasında göğüslerin gelişmesi.
  • Emzirme dönemi sonrası göğüslerde büyüme
  • Kiloda aşırı artma veya azalmaya bağlı göğüs büyümesi
  • Hormonsal bozukluklar sonrası oluşan meme gelişimi
  • Genetik faktörler nedeniyle meme büyümesi
  • Bazı ilaçların oluşturduğu yan etkiler sonucu görülen meme büyümesi.

Nasıl Tedavi Edilir?

Göğüste asimetrik bozukluğu gidermek için ve ideal göğüs formunu elde etmek için bazen göğüs büyütme, bazen protezle göğüs dikleştirme, bazen de ek yöntemlerden yağ enjeksiyonu kullanılabilir. Hacim eksikliği olan meme asimetrilerinde, göğüs protezi kullanılabilir. Göğüs başı ve areolada sarkıklık varsa, protezle veya protezsiz göğüs dikleştirme yapılabilir. Ön koltuk altı hizasında, özellik Polan sendromu’nda görülebilen pektoral kas gelişmemesine bağlı eksiklikler, dekolte bölgesi ve göğüs – köprücük kemiği arası deri altı doku eksiklikleri yağ enjeksiyonu ile giderilir.

WhatsApp