Meme (Göğüs) Dikleştirme

Mastopeksi (Göğüs Dikleştirme)

Meme dikleştirme ameliyatı özellikle doğum sonrasında süt verme nedeniyle büyüyen memelerde, süt devresinin bitmesinden sonra meme hacmi küçülür ve estetik açıdan bozulur. Memede oluşan küçülme sonucunda deri esnekliğini yitirir ve meme başı aşağı doğru sarkar. Bazı kişilerde de aşırı kilo kaybı sonucunda da aynı sorun oluşur. Bu durum meme dikleştirme operasyonu ile düzeltilebilir. Bu operasyon hastanın kendi dokularıyla yapılır. Meme dokusu çıkarılmadan sadece bollaşan derinin fazla kısımları çıkarılır.

Meme (Göğüs) Dikleştirme Ameliyat Sonrası

Ameliyatın ertesi günü pansuman yapılarak sargılar değiştirilir. Göğüslerin tamamını saran yumuşak özel bir sütyen takılır. Bu sütyen en az iki hafta kullanılır. Yara iyileşirken hem ödemi azaltır hem de meme için bir kalıp görevi görür. 10-15 gün içinde dikişler alınır. Ameliyat sonrasında ertesi gün hasta ayağa kalkabilir. 2-3 gün sonra hasta günlük işlerini yapabilir. Ameliyattan sonra ağrılar 1-2 gün sürebilir. Bunun için de ağrı kesiciler kullanılır. Ameliyat izleri ilk birkaç ay pembe renkte olduğundan fark edilecektir. Altı ay ile bir yıl arasında izler ten rengine yaklaşarak daha belirsiz hâle gelir. Ameliyattan bir hafta sonra hasta, işine dönebilir.

İşlem Sonrasında Çok Ağrı Hissedilir Mi?

Meme dikleştirme ameliyatları diğer ameliyatlardan farklı değildir. Ağrı birkaç gün sürer ancak bu ağrılar ağrı kesicilerle hafifletilebilecek ağrılardır. Ameliyattan sonra 6-12 ay süresince göğüslerde ara sıra yanma, batma, hafif sızlamalar olabilir. Ancak çok şiddetli bir ağrı duyulmaz.

WhatsApp