Yağ Aldırma

Yağ aldırmanın tıp literatüründeki ismi olan liposuction ile vücudun belirli bölgelerinde yer alan fazlalık olarak görülebilecek birikmiş yağların cerrahi işlemlerle vücut dışına çıkartılması ve işlemin uygulandığı bölgeye daha estetik ve fit bir görüntünün verilebilmesidir.

Kadınların bel bölgelerinin zayıf ve çekici olmasını istemelerini hesaba katarsak, “yan simit” olarak adlandırdığımız bel bölgesinde yer alan yağ fazlalıkları (eğer kişi olması gereken kilodan çok daha fazla kilolu ya da obez değilse) yağ aldırma işlemi uygulanarak yok edilebilmektedir.

Kimler Yağ Aldırma Yapabilir?

Özellikle bayanların tercih ettiği bir estetik cerrahi işlem sanılsa da, erkeklerin de modern ve sağlıklı yaşam çerçevesi içinde yaptırmaya hevesli oldukları estetik ameliyatlardan biridir. Erimeyen inatçı yağlardan kurtulmak için ve güzel bir görüntü elde edebilmek için yağ aldırma işlemine başvurulabilmektedir.

En Fazla Ne Kadar Yağ Alınır?

Yapılacak yağ alma işlemi, tamamen bu işlem için ameliyata giren kişinin ne kadarlık bir yağ fazlalılığının olduğuyla ilintilidir. Ancak birey kaç yaşında olursa olsun ve kilosu ne olursa olsun, her bünyeden çıkartılabilecek maksimum bir yağ alım seviyesi bulunmaktadır. Bu bilgiler dahilinde bir bireyin vücudundan çıkartılacak maksimum yağ alımının 5000-6000 ml arası olduğu söylenebilmektedir.

Liposuction Hangi Bölgelere Uygulanır?

Erkek ve kadın vücut yapılarının birbirinden farklı olması, yağlanma çeşitlerinin de farklı bölgelerde yoğunlaşmasına neden olur. Örneğin, kadınlar sıklıkla basen, göbek, kalça gibi inatçı yağlanma bölgeleri için uygulamayı tercih ederken erkekler daha çok sırt, karın, meme ve belin yan tarafları gibi bölgelerdeki yağlanmaların giderilmesi için çaba gösterir.

Teknolojinin tıp ve estetik alanda gösterdiği gelişmeler, uygulamanın da giderek daha fazla alanda yapılabilmesine imkan tanır. Kadınların “tuzluk” bölgesi olarak adlandırdığı kol altı yağlanmaları, liposuction uygulamalarının başarıyla gerçekleştirildiği alanlar arasındadır. 

WhatsApp