Yüz Plastik Cerrahisi

Yüz plastik cerrahisi ne olduğu hakkında konuşmak gerekirse. Söylenecek ilk şey, iki tip yüz estetik cerrahinin olmasıdır. Biri rekonstrüktif (onarım), diğeri estetik.

Rekonstrüktif plastik cerrahi, doğumdan itibaren mevcut olabilecek rahatsızlıkları olan hastalar içindir. Yarık dudak, yarık damak ve kulaktaki belirgin doğum lekeleri bu tür durumların bazı örnekleridir. Travma, yanıklar, başarısız ameliyatlar ve benzeri kazalar nedeniyle çeşitli rahatsızlıkları olan hastalarda rekonstrüktif plastik ameliyatlar da olabilir. Ayrıca, bu prosedürler cilt kanserine karşı etkili olabilir. Az önce listelediğimiz tüm bu koşullar hastanın normal işlevini  etkiler. Tedavi edilmeleri gerekir.

Plastik Cerrahi Nedir?

Plastik cerrahi (plastik ve rekonstrüktif cerrahi), bir vücut kısmının veya karakteristiğinin görünümünü yeniden yapılandırmak veya değiştirmek için yapılan her türlü ameliyatı ifade eder.

Plastik cerrahide plastik kelimesinin yapay anlamına geldiği gibi yaygın bir yanlış anlaşılma vardır. Aksine, kelime kalıplama veya form verme anlamına gelen eski Yunanca plastikos kelimesinden gelmektedir. Plastik cerrahi, hem kişinin görünümündeki düzelme hem de hastalık, travma veya doğum bozukluklarından kaynaklanan yüz ve vücut dokusu kusurlarının rekonstrüksiyonuna yer alan cerrahi bir uzmanlık alanıdır.

WhatsApp