Kepçe Kulak Estetiği

Kepçe kulak, ülkemizde ve tüm dünyada yaygın olarak görülen bir sorundur. Temelde vücudun genel işleyişinde bir etkisi olmayan, dolayısıyla tam olarak bir hastalık olarak nitelendirilmeyen bu durum estetik açıdan bireyleri oldukça fazla rahatsız etmesi nedeniyle estetik cerrahi kliniklerindeki uygulamalara sıklıkla konu olan bir sorundur. Son yıllarda tıbbın gelişmesi ve estetik operasyonların kolaylaşması ile kepçe kulak sorunu, modern ve basit teknikler kullanılarak kolaylıkla tedavi edilebilmektedir. Estetik açıdan problem oluşturması nedeniyle kişilerde öz güven eksikliği ve benlik saygısının azalması gibi psikolojik sorunlara yol açan kepçe kulak sorununun, bireyin sosyal yönden daha iyi bir yaşam sürmesi için operasyonla düzeltilmesinde fayda vardır.

Kepçe Kulak Nedenleri ?

Tamamen doğumsal bir sorun olan kepçe kulaklılık, genetik faktörlerden kaynaklı olarak ortaya çıkar. Bu nedenle ailesinde, özellikle anne veya babasında kepçe kulak problemi olan kişilerde bu problemin görülme olasılığı oldukça yüksektir. Ailesel olarak aktarılan ve kepçe kulağa neden olan sorunlar şunlardır:

  • Kulak arkası kemik ile kulak kepçesi arasındaki açının çok geniş olması
  • Kulak kıkırdaklarının gevşek bir yapıya sahip olması
  • Kulağın üst kısmında yer alan kıvrımların oluşmaması ve kulak kepçesinin ütülenmiş gibi dümdüz bir yapıya sahip olması

Son yıllarda kulak kaslarındaki gevşekliğin kandaki östrojen hormonu düzeyleri ile olan ilgisi araştırılsa da bu konuda henüz kesin ve somut bir kanıta ulaşılamamıştır.

Kepçe Kulak Ne Gibi Sorunlara Yol Açar?

Okul dönemindeki çocuklar başta olmak üzere kadın ve erkek farkı gözetmeksizin birçok bireyde psikolojik problemlere yol açan kepçe kulaklılık, özellikle batı toplumunda hoş karşılanmaz ve bu soruna sahip olan kişiler çeşitli aksesuarlar kullanarak veya saçlarını uzatarak örtbas etmeye eğilim gösterir. Kepçe kulaklarından rahatsız olan kişilerde kompleks derecesine varan takıntılar görülebilir. Kepçe kulaklılığın yol açtığı sorunlar bölgesel olarak da farklılık gösterir. Uzak doğu kültüründe bazı toplumlarda kepçe kulaklılık özellikle de bayanlarda sevimli bir görünüm olarak algılanmakla birlikle yadırganmayan bir durum olabilmektedir. Fakat özellikle ülkemizin de içerisine dahil edilebileceği batı toplumlarında çocukluk döneminden itibaren bu problemi yaşayan kişiler, çevreleri tarafından alay konusu olmakta, bu durumdan kaynaklı olarak kişilerde öz güven eksikliği, depresyon ve düşük öz saygı sorunları oluşabilmektedir. Bu nedenle kişilerde bu gibi sosyal ve psikolojik problemlere yol açmaması açısından kepçe kulak sorunu mümkün olduğunca erken yaşta estetik operasyon ile düzeltilmelidir.

WhatsApp